Jakie powinny być firanki do kuchni?

W zależności od tego, w jakim stylu jest zaaranżowana Twoja kuchnia oraz jaką część okna zamierzasz zasłonić, należy dobrze dostosować firankę, natomiast stanie się dekoracją oraz wzbogaceniem całego pomieszczenia. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu na przygotowywaniu oraz jedzeniu wspólnych posiłków, więc powinna być wygodna oraz ciepła. Jak uzyskać taki charakter? Starczy, że zawiesisz stylowe firanki w kuchennym oknie.

Ozdoba okna w kuchni – na co zwrócić uwagę?

Dobierając firanki do kuchni przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie: “do czego ma służyć ozdoba okienna?”. Jeżeli jedynie do dekoracji, kwestia jest niezwykle prosta. Na rynku można odnaleźć dużo popularnych tekstyliów okiennych o ciekawych upięciach, odcieniach, rozmiarach. Sprawa się trochę komplikuje, kiedy firana kuchenna ma realizować funkcję praktycznej zasłony oraz zabezpieczać przed wzrokiem wścibskich spojrzeń. Wówczas należałoby pomyśleć o trochę bardziej zabudowanych zestawach okiennych czy postawić na elementy łączone – firankę oraz roletę czy firankę oraz zasłonę.

Jakie firanki do kuchni są dostępne w sklepach?

Na rynku odnajdziesz multum gotowych upięć przeznaczonych do zawieszenia w oknach kuchennych. Są to zarówno jedne firanki, jak również całe kilkuelementowe komplety, np.: firanka + zasłona. Do najpopularniejszych rodzajów firan kuchennych należą: woal i lambrekin. Dzianiny wyglądem są zbliżone do siebie ze względu na podobny sposób ich upięcia. Każda spośród nich składa się z dwóch firanek połączonych po obu stronach tak, aby odsłaniać dużą część okna.

Tradycyjne zazdrostki

Jeszcze nie tak dawno zazdrostki kojarzyły się przede wszystkim z kuchniami w prostych posiadłościach. Teraz ten typ ozdoby okiennej to wyjście wybierane niezwykle często, zwłaszcza w wypadku kuchni o małej przestrzeni. Zazdrostka to dosyć wąska firana, którą przyczepia się w dolnej połowie okna, mocując na specjalnym, małym karniszu. Kupować można gotowe zazdrostki, dostępne w różnych odmianach kolorystycznych oraz wzorniczych (m.in. proste, koronkowe, z lamówkami, haftowane, z nadrukami).

Firany do kuchni w ciekawych odcieniach


A może tak czerwone firanki? Żakardowy subtelny wzór na barwnej osnowie to oferta dla nowoczesnych pomieszczeń. Czerwone firany mogą stanowić niezwykle atrakcyjny akcent kolorystyczny w modernistycznej kuchni zaaranżowanej w stali oraz czerni z czerwonymi akcesoriami. Przy doborze zdecydowanych odcieni na firankę należałoby pamiętać o tym, że zastąpią one trochę barwę docierającego do wnętrza oświetlenia oraz będą bardzo rzucać się w oczy. Więc ilość akcesoriów w tym odcieniu nie powinna być nadmierna (lampa, akcesoria kuchenne, opcjonalnie fugi są odpowiednim dodatkiem).